Lebaleb salona algoritmasız test

25 Şubat 2021
Lebaleb salona algoritmasız test

Hekimler, "test yurttaşa 250 TL, kongreye katılana ücretsiz" derken, CHP’li Murat Emir, "Kamu hastaneleri AKP kongreleri katılanlar için seferber edildi" şeklinde konuştu.

Koronavirüsün teşhisinde kullanılan PCR testinin ücretsiz yapılabilmesi için Sağlık Bakanlığının belirlediği bazı algoritmalara ve kılavuzlara uygunluk şartı aranırken AKP kongrelerine davet edilenlere kriter aranmaksızın testler yapıldığı iddia edildi. Dr. Ergün Demir ve Dr. Güray Kılıç “Söz konusu AKP kongresi olunca ne algoritma ne de kılavuz takmadığı anlaşılıyor. Lebaleb dolu salonlarda algoritmaya aykırı PCR testi kimlere yapıldı? Sağlık Bakanı’nı açıklama yapmaya çağırıyoruz” dediler. 

Dr. Kılıç ve Demir yaptıkları yazılı açıklamada, kendi isteğiyle özel sağlık kuruluşlarında test yaptırmak isteyen yurttaşların 250 TL ödediklerini hatırlatarak “Ancak AKP kongrelerine davet edilenlere algoritmaya ve kılavuza aykırı olarak hiçbir kriter/semptom aranmaksızın tarama amaçlı kamu sağlık kurumlarında ücretsiz PCR testi yapıldığı iddia edilmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın, söz konusu AKP kongresine katılım olunca ne algoritma ne de kılavuz takmadığı anlaşılmaktadır” dediler. 

BİLİM KURULUNA ELEŞTİRİ

Karadeniz’de art arda yapılan AKP il kongrelerindeki sosyal mesafe kurallarının hiçe sayıldığını anımsatan Demir ve Kılıç, “Sağlık Bakanlığı’nın haftalık yayımladığı illere göre vaka sayısının (100 binde) Karadeniz’de yüksek olması ve kamuoyunda ‘lebaleb’ doldurma tartışması sonucu, teması azaltmak için kongreleri iptal etmek yerine kendi koydukları kurallara da aykırı biçimde daha sonra yapılan AKP il kongrelerinde yeni bir uygulamaya geçildiği iddia edilmektedir. İddialara göre AKP Ankara İl kongresine katılanlara Cumhurbaşkanlığı sarayında, İzmir İl Kongresi’ne katılan yönetici ve üyelere ise kamu hastanelerinde PCR testi yapılmıştır. Toplantıya katılacaklara PCR testi yapılması bulaşı önlemede elbette önemlidir. Ancak bu tüm vatandaşlar için eşit olmalı. Vatandaşların siyasi görüşüne ve il kongrelerine göre test yapılamaz” görüşünü dile getirdi. 

Demir ve Kılıç, bakanlığa ve bilim kuruluna “AKP il kongresine katılan yönetici ve üyelerine hangi semptomla kamu hastanelerinde PCR testi yapılmıştır?” diye sordu.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ise “Ankara’daki kongre öncesinde yüzlerce kişinin testi Cumhurbaşkanlığı’nda yapıldı. İki gün önce de İzmir kongresinin testi için pazar günü kamu hastaneleri seferber edildi” dedi. Emir, sağlık çalışanlarına hafta sonu mesai yaptırıldığını belirtti.

'Lebaleb' kongrelerin ardından ilk pozitif vaka

AKP İzmir İl Kongresi’nde yaşanan skandalların ardından ilk pozitif vaka da çıktı. İzmir’de Halkapınar Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen AKP İzmir İl Kongresi’nin üzerinden geçen iki gün ardından eski AKP Tanıtım ve Medya Başkanı Yardımcısı Emre Cemil Ayvalı’nın Covid-19 testinin pozitif çıktığı bildirildi. 

Birgün'den Aycan Karadağ'ın haberine göre; Kongrede AKP’li ilçe belediye başkanlarıyla yan yana oturan Ayvalı sosyal medya hesaplarından koronavirüs testinin pozitif olduğunu duyurdu. Ayvalı’nın gelen tepkiler sonrasında paylaşımlarını sildiği görüldü.

AKP Tanıtım ve Medya Başkan eski Yardımcısı Emre Cemil Ayvalı, bir televizyon programında kullandığı "Bir tarafta, çok açık söylüyorum, darbeci Kemalist gelenek vardı, bir tarafta FETÖ vardı, bunları birbirine kırdırmak suretiyle yol almak mecburiyetinde kaldık" ifadesi nedeniyle görevinden istifa etmişti.

ANALİZ

ANALİZSon HDP Operasyonu ve Muhalefet / Mehmet Özgen

Son HDP Operasyonu ve Muhalefet / Mehmet ÖzgenHDP'nin 2014-2015 MYK'sı tutuklandı.. Saraydan talimat alan savcının gerekçesi Kobani protestolarına dayanıyor.…