Çocuk yeğenine tecavüz eden Osman Çur tahliye edildi!

18 Ocak 2021
Çocuk yeğenine tecavüz eden Osman Çur tahliye edildi!

İsviçre’de yaşayan ve akraba ziyareti için Mardin Kızıltepe’ye gelen 17 yaşındaki Z.Ç.’nin öz amcası Osman Çur tarafından iki gün boyunca tecavüze uğradığı iddiasıyla açılan davada, mahkeme, tecavüzü DNA raporuyla kanıtlanan sanık Osman Çur’un tutuksuz yargılanmasına kararı verdi. Tahliye kararını duyan akrabaları davul ve zurna ile cezaevine gelerek Çur’un tahliyesini kutladı. Tecavüze maruz kalan Z.Ç., üç kez intihar girişiminde bulunmuştu.

Çur’un da takım elbiseyle halay çektiği görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşan Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği Genel Başkanı Yücel Ceyhan duruma tepki gösterdi. Ceyhan, Paylaşımında mağdur Z.Ç.’nin olaydan sonra intihar girişiminde bulunduğunu hatırlatarak “Aile istismarcısını korurken diğer tarafta istismara uğrayan yakınları olan kız 3 kez intihar girişiminde bulunuyor” ifadelerini kullandı.

“Savcılık sanığın tutuklanmasını talep etti”

Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) adına davaya katılma talebinde bulunduklarını ancak taleplerinin kabul edilmediğini ve ilk celseye yalnızca gözlemci olarak katılabildiklerini dile getiren Avukat Leyla Kolbaşı, “Bütün deliller dosyada sabit. Mahkeme delillerin toplanmış olması, delillerin karartılma riskinin olmaması ve sanığın kaçma tehlikesi bulunmaması sebebiyle tahliye kararı verdi. Yalnızca dört buçuk aylık bir tutuklamanın ardından tahliye kararı verilmesi bizleri fazlasıyla üzdü” dedi. Dernek olarak ikinci celsede de davayı takip edeceklerini belirten Kolbaşı, “Savcılık, sanığın tutukluluk halinin devamını ve ayrıca da çocuğun cinsel istismarı suçlamasından amcanın tutuklanmasını talep etmişti” dedi. Kolbaşı, UCİM olarak sanığın tutuklanması ve gerekli en ağır cezayı alması için davanın takipçisi olacaklarını ekledi.

“Akrabalarımız Osman Çur’u zılgıtlarla karşıladı” 

 13 Ocak’ta Mardin’de görülen davada Osman Çur’un tutuksuz yargılanacağını öğrendiğinde sinir krizi geçirdiğini anlatan Pervin Şişman, “Duruşma için bir gün önceden Adana’dan Mardin’e eşim ve teyzemle gittim. Mahkeme çıkışında Osman Çur’u, akrabalarımız zılgıtlarla karşıladı. Sosyal medyada gördüm. Osman Çur’un evinin önüne davulcu ve zurnacı çağırıp kutlama yapmışlar, silahla havaya ateş etmişler” dedi. “Osman Çur ilk başta gözaltına alınıp serbest bırakıldı ancak DNA raporu açıklandıktan sonra tutuklanmıştı” diyen Şişman, “Herkes kız kardeşimi amcasına iftira atmakla suçladı ancak DNA raporu ortada ve tecavüzü kanıtlıyor, suçlu rapora rağmen tutuksuz yargılanacak” diye ekledi.

“Osman Çur mahkemede sırıtıyordu”

Babasının, tecavüzün DNA raporuyla kanıtlanmış olmasına rağmen yaşananları iftira olarak gördüğünü ve kendi kızına inanmadığını dile getiren Şişman, “Osman Çur mahkemede sırıtıyordu. Avukatı doğru düzgün savunma bile yapmadı. Bunca delil olmasına rağmen tutuksuz yargılama kararı çıktı. Hiç iyi değiliz. Büyük bir şok yaşadık” diye devam etti.

“Kardeşim Osman Çur’un serbest bırakıldığını öğrendikten sonra yeniden intihar teşebbüsünde bulunmuş”

Osman Çur’un ailesinin, insanlara Çur’un suçsuz bulunduğunu söylediklerini dile getiren Şişman, “Böyle bir şey yok. Sosyal medyada da bizi iftiracı olarak göstermeye çalışıyorlar. Benim, kız kardeşimin ve annemin fotoğraflarını paylaşarak bizi hedef gösteriyorlar. Kardeşim Osman Çur’un serbest bırakıldığını öğrendikten sonra yeniden intihar teşebbüsünde bulunmuş. Annem bir an olsun bile onu yalnız bırakamıyor” dedi. Şişman ayrıca, halası yani Osman Çur’un ablası tarafından tehdit edildiğini söyledi. 

NE OLMUŞTU?

İsviçre’de yaşayan 17 yaşındaki Z.Ç., 2 Temmuz’da akrabalarını ziyaret etmek için geldiği Mardin Kızıltepe’de öz amcası Osman Çura (28) tarafından iki gün boyunca tecavüze uğradı. Kardeşinin tecavüze uğradığını 18 gün sonra öğrenen abla Pervin Şişman, Z.Ç.’nin yaşadıklarını ve adli süreci Medyascope’tan Edanur Tanış’a anlattı.

2 Temmuz’da, akrabalarıyla tanışmak için İsviçre’den Türkiye’ye gelen Z.Ç., Mardin’de öz amcası Osman Çura tarafından cinsel istismara maruz bırakıldı. 4 ve 5 Temmuz’da, iki gün boyunca tecavüze uğradı fakat tecavüz faili Çur’un tehditleri nedeniyle yaşadıklarını kimseye anlatamadı. Z.Ç. korktuğu için, 10 Temmuz’da, Adana’da yaşayan ablası Pervin Şişman’ın yanına gitti ve yaşadıklarını ancak günler sonra ablasıyla paylaşabildi.

TECAVÜZ FAİLİ AMCA ÇURA: SANA KİMSE İNANMAZ, REZİL OLURSUN

Kardeşinin yaşadıklarını Medyascope’a anlatan Pervin Şişman, “Kardeşim 24 Temmuz’a kadar bana hiçbir şey anlatmadı. Korkmuş. Osman Çura kardeşime ‘Sana kimse inanmaz, rezil olursun’ demiş. Kardeşim yanıma geldikten sonra WhatsApp’tan sürekli o şahısla, Osman Çura, konuşuyordu. Kendimi huzursuz hissediyordum. Bir amcanın sabahtan akşama kadar yeğeniyle konuşacak neyi olabilirdi? Meğerse kardeşimi tehdit etmeye devam ediyormuş. Kardeşimi, ‘Böyle bir şeyi söylersen annen seni öldürür, zaten yurtdışından geliyorsun orada biriyle birlikte olduğunu zannederler’ diyerek korkutmuş” dedi.

ÜÇ YIL ÖNCE BAŞKA BİR KADINA DA TECAVÜZ ETTİ İİDASI

Kardeşinin gece yarısından sonra, telefonda Osman Çura ile konuştuğunu duyan Pervin, durumdan iyice şüpheleniyor. Bunun üzerine kardeşine, iddiaya göre Osman Çura’nın üç yıl önce kendi teyzesinin kızını kaçırıp tecavüz ettiğini anlatıyor. Ablasının anlattıklarını duyan Z.Ç., ağlamaya başlıyor ve yaşadıklarını anlatıyor: “Öğrendiğim gün, 24 Temmuz’da kardeşim intihar teşebbüsünde bulundu. Bileklerini kesti. 31 Temmuz’da bu sefer avuç avuç ilaç içti. Hayati tehlike atlattı.”

Z.Ç.’nin, 11 Ağustos’ta İsviçre’ye döndükten sonra da intihar girişiminde bulunduğunu anlatan Pervin şunları ekliyor: “Annem, kardeşimin kapısının önünde yatıyor kalkıyor. Tuvalette bile yalnız bırakmıyor. Bizim hayatımız kalmadı. Mahvoldu.”

“KARDEŞİMİN SESİNİ DUYURMAMIZA YARDIMCI OLUN”

Osman Çura’nın kardeşlerinin, faili koruduklarını ve şikayeti geri çekmeleri için kız kardeşini ve annesini tehdit ettiklerini anlatan Pervin şunları ekliyor: “Osman Çura gözaltına alınıp serbest bırakıldı ancak DNA raporu açıklandıktan sonra tutuklandı. Ailesi, hâlâ anneme ve kardeşime ‘Osman’a iftira atıyorsunuz’ diyorlar. Osman Çura ilk gözaltından sonra serbest bırakıldığında ablası onu sakladı.”

Pervin, failin en ağır cezayı alması, indirimden yararlanmamasını istiyor. Ne olursa olsun kardeşi için adalet istemekten vazgeçmeyeceğini söyleyen Pervin, “Ailemi tehdit ettikleri için de şikayetçi olacağız. Herkesi, tüm kadınları dayanışmaya çağırıyorum. Kardeşimin sesini duyurmamıza yardımcı olun” diyerek dayanışma çağrısında bulundu.

ANALİZ

ANALİZSon HDP Operasyonu ve Muhalefet / Mehmet Özgen

Son HDP Operasyonu ve Muhalefet / Mehmet ÖzgenHDP'nin 2014-2015 MYK'sı tutuklandı.. Saraydan talimat alan savcının gerekçesi Kobani protestolarına dayanıyor.…