Seçimler Amerikan toplumundaki yarılmayı açığa çıkardı

Mehmet Özgen

11 Kasım 2020
Seçimler Amerikan toplumundaki yarılmayı açığa çıkardı

Pensilvanya’daki seçimleri önde bitirmesiyle 20 delege daha kazanması kesinleşen Biden, 46. ABD başkanı olarak anılmaya başlandı bile. Şimdiki tartışma, Trump’ın White House’tan nasıl çıkartılacağı üzerine.

Bilindiği gibi, 65 milyonu aşkın posta ile kullanılan oy vardı ve bunların sayımı hala tam olarak bitmedi. Trump buna karşı çıkmış ve bu vasıtayla seçimlere hile karıştırılacağı iddiasında bulunmuştu. Kendi taraftarlarından da seçim günü oy kullanmasını istemişti. Dolayısıyla posta ile kullanılan oyların ezici çoğunluğunun daha başından demokratlara ait olacağı belliydi. 

Seçim günü kullanılan oylarda Trump oldukça öndeydi. Ancak diğer oylar sayıldıkça Biden öne geçmeye başladı. Bazı eyaletlerde Trump’ın avukatları sonuçlara itiraz ettiler. Trump oy sayımını durdurun çağrısı yaptı. Demokratların sahtekarlık yaptığını, bitiş saatinden sonra oy kullanıldığını iddia etti. Hatta oğlu, oy yakıldığını twitterdan ilan edecek kadar ileri gitti.

mö1

3 Kasım'da yapılan başkanlık seçimleri kazananının Joe Biden olduğunun duyurulmasından sonra seçimin henüz bitmediğini vurgulayan Trump, “Amerikan halkının hak ettiği ve demokrasinin gereği olan dürüst oy sayımı yapılana kadar durmayacağım” dedi. Başka tweetlerinde Biden ve ekibine karşı “bu insanlar hırsız, bu seçim çalıntı” suçlamasında bulundu.

Bu tutum, seçimlerden önce, Beyaz Saray'da düzenlenen basın toplantısında bir gazetecinin seçimi kaybetmesi durumunda görevi barışçıl şekilde devredip devretmeyeceği şeklindeki sorusuna, “Ne olacağını görmemiz lazım” şeklinde tepki çeken cevabını hatırlatıyordu. Belli ki, tıpkı kankası Erdoğan ve AKP’nin yaptığı gibi, Trump ailesi ve yönetimi, sonuçlar ne olursa olsun, hesabı iktidarda kalmaya göre yapmıştı. Türkiye’deki yandaş medya da bunun ne demek olduğunu iyi bildiği için, ama erken öten horoz misali, ‘Amerika'yı sarsan Trump devrimi’nden bahsediyor*, “Anadolu devrimi” diye adlandırdıkları AKP'nin iktidara geliş ve iktidarda kalma süreci ile paralellik kuruyordu. Ancak Temsilciler Meclisi Başkanı Pelusi’nin ‘Burası Türkiye değil bay başkan’ dediğini unutuyordu. 

**

Peki, Trump’ın 2016’da kazanmasını sağlayan koşullar neydi şimdi neden kaybetti?

Trump, benzeri popülist liderler gibi, 2016’daki  başkanlık kampanyasındaki vaatlerini gerçekleştirmedi. Başta Afganistan olmak üzere ABD’nin işgal altında tuttuğu bölgelerden geri çekilmeyi dillendiriyor, bunu Amerika’yı yeniden büyük yapmanın koşulu olarak öne sürüyor  ve sanki dünya jandarmalığından ya da iddiasından vazgeçme eğilimini ortaya koyuyordu.

Ancak ne savaşlardan çekildi, ne de  Amerikan sanayi işçilerine verdiği sözü, özellikle Çin’e kaydırılan işleri geri aldı. Sadece Çin mallarına yüksek vergi koymakla yetindi.

Verdiği sözleri tutmamakla kalmadı. Başından beri medyaya saldırdı, ırkçı saldırıları hayırhah bir tutumla izledi, kadınlara saldırdı, sonuç itibariyle iktidarı için bütün etik ilkeleri çiğnedi. Dindarlıkla alakası yoktu ama göstericilerin yakıp yakmadığı bilinmemesine karşın yıkık bir kilisenin önünde elinde İncil poz verdi. Elinizdeki hangi İncil sorusuna ise ‘Bir İncil işte’ cevabı vermişti. (Böyle bir adamı din adamları destekliyor, kazanması için ayin düzenliyor!) Siyahi George Floyd’u polisin hunharca öldürmesine protesto edenlere ırkçı-faşist Ku-klux-klan’ın legal örgütlenmesi Proud Boys’ların saldırmasını kınamadığı gibi, Biden ile yaptığı TV tartışması sırasında ‘geri durun hazır bekleyin’ talimatı verdi. Sözlerinin devamında “Ama size şunu söyleyeyim, birilerinin antifa ve sol konusunda bir şeyler yapması gerekiyor” diyecekti. Antifa (Anti-faşist), ırkçılık ve cinsiyetçiliğin her türüne ve Trump'ın canlandırdığı milliyetçilik, göçmen karşıtlığı ve Müslüman karşıtlığına güçlü bir şekilde karşı çıkan, içinde anarşistlerin de olduğu farklı eğilimleri barındıran kapitalist sisteme de karşı sol bir hareket. Trump, Minneapolis'de başlayıp ülke geneline yayılan sokak gösterilerinde Black Lives Matter’la birlikte etkin rol oynadığı için Antifa’nın 'terör örgütü' ilan edileceğini söyledi. Ama göstericilere ateş edip yaralayan, öldüren, yani resmen terörist eylemlerde bulunan Proud Boys’lar için böyle bir sözü yok.

mö6

Bernie Sanders

En önemlisi salgını küçümsedi. Salgının yayılmasına karşı önlem almaktan çok Çin’i suçladı. DSÖ’yü sorumlu ilan etti. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) koronavirüs nedeniyle yaşanan ölümlerde sorumluluğu olduğunu savunarak örgütün en temel görevini yerine getiremediğini, “Çin’e duyduğu güveninin salgının daha trajik hale gelmesine ve dünyaya yayılmasına neden olduğunu” iddia etti. ABD’yi DSÖ’den çekti.

Olağanüstü bir seçim yılı boyunca 236.000'den fazla Amerikalı öldü ve 9 milyondan fazlası enfekte oldu. ABD, pandeminin başlamasından bu yana en büyük artışını Seçim Günü'nden hemen önce yaşarken, Trump virüsle bir medya komplosu olarak alay etti. 27 Ekim'de "Sahte Haber Medyası Covid, Covid, Covid ile dolu" diye tweet attı. Pandemi ilerlerken, aksine eyalet valilerine işyerlerinin açılması için baskı yaptı. Güneyin cumhuriyetçi valileri iş hayatta kalmaktan daha önemli diyerek, aslında kapitalist mantığın yaşam karşıtı karakterini  dışa vuruyordu. İşyerlerine gidenler de çoğunlukla yoksulluğu yaygın bir şekilde yaşayan siyahlar ve diğer renkli nüfustu ve onlar orantısız bir şekilde ölüyordu. George Floyd’un beyaz bir polis tarafından vahşice öldürülmesi bu nedenle isyana yol açmıştı. Çünkü aynı zamanda beyazlara uygulanmayan bir şiddete de maruz kalıyorlardı. Not etmek gerekir ki, Amerika’da başından beri polis teşkilatı beyazları koruma ve siyahları kontrol etme anlayışına dayalı oldu. Bu nedenle böylesi ırkçı bir anlayışla kurulan polis teşkilatının ortadan kaldırılması ya da dönüştürülmesi bir talep olarak yükseldi. Hareket düzenin siyasal yapısını da sorgulayan bir yönde gelişti. 

** 

Trump’a oy verenler küreselleşmeyi reddederek onunla özdeşleşmiş Hillary Clinton’un temsil ettiği liberal kozmopolitizmi tanımamışlardı. Seçmen kombinasyonu içinde sanayi işçisi de vardı. Bill Clinton döneminde başlayan ve Obama döneminde de sürdürülen finansallaşma politikaları özellikle, otomobil, inşaat, endüstriyel makina üretimi gibi sektörlerde fazlasıyla yoğunlaşmış ve ülkenin en çok demir-çelik işleyen ve bu nedenle eskiden Çelik Kuşak olarak anılan Amerika’nın Büyük Göller bölgesinden Orta batı eyaletlerine uzanan İllinois, İndiana, Michigan, Ohio ve Pennsylvania gibi eyaletlerini vurmuştu. (Obama döneminde “Wall Street’i İşgal Et Hareketi”ni yaratan etkenlerden biri de buydu) Bu yüzden eskiden sosyal demokrasiye oy veren, çoğunlukla çalışan sınıftan oluşan bu bölge (Çeliğin paslanması anlamında) Pas Kuşağı olarak adlandırılmış ve Clinton'a karşı Trump’ı desteklemişlerdi. İşçi hareketiyle yeni toplumsal hareketler arasında bir bağ ve bunu kuracak bir sol yoktu. Dolayısıyla bunlar birbirinin anti-tezi olarak karşı bloklarda yer aldılar. Yani işçi sınıfı Trump’ı, yeni toplumsal hareketler ve ilerici aydınlar Demokrat adayları destekledi. Bizde bir dönem, neoliberal politikaların uygulayıcısı olmasına bakmadan, daha fazla demokrasi adına, sol liberallerin AKP’yi desteklemesi gibi paradoksal bir bileşimdi bu.

Bugün, Bernie Sanders ve onun temsil ettiği hareketin, Demokrat Parti’den aday adayı olduğu her iki dönemde, Black Lives Matter hareketinin de teşvikiyle bu iki kutbu birleştirme yolunda epey mesafe katettiği söylenebilir.

mö5

Daniel Ellsberg

RAND savunma sanayii şirketinde çalışırken, Pentagon'un Vietnam'da kaybedeceklerinin çok önceden farkında oldukları, sivil ve Amerikan askeri kayıplarını öngördükleri halde iplemedikleri şeklindeki bilgilerin yer aldığı Pentagon Belgeleri’ni 1971'de yayımladığından beri barış ve sosyal adalet için aktivist olan Daniel Ellsberg, Demokrat aday hakkında hiçbir yanılsama yaşamıyor. Geçen hafta "Joe Biden’ın rekoru hiç de ilerici değil" diye tweet attı. "Öyleyse ilericilerden Biden'a oy vermelerini ve diğerlerini de bunu yapmaya teşvik etmelerini nasıl isteyebilirim? Üç kelime: Trump. İklim. Demokrasi." 

Ve Ellsberg ekledi: “Başkalarını Biden'a oy vermeye çağırmıyorsanız, sözde Mussolini'yi Beyaz Saray balkonundan çıkarmaya yardım etmiyorsunuz. Özellikle sallantıda olan eyaletlerde, başkalarını başka birine oy vermeye veya hiç oy vermemeye teşvik ederek, Trump'ın kalması ve Paris iklim hedeflerinin kesin olarak ulaşılamayacak durumda kalması riskini alıyorsunuz.” Ellsberg, insanları “bir iklim inkarcısını ve diktatörü Beyaz Saray'dan çıkarmak" için "elinden geleni yapmaya” çağırmıştı.

Chomsky de, Vote Trump Out kampanyasının hazırladığı videoda Trump’ı politik dünyadan çıkarılması gereken kötü huylu bir kanser olarak niteliyor ve “onu uzaklaştırma zahmetine gir” çağrısı yapıyordu.**

Biden’ın arkasında aslında sadece klasik demokratlar değil, anti-faşist hareketlerin (Antifa, Black Lives Matter), İlerici Enternasyonal’in kurucularından Bernie Sanders gibi kendini demokratik sosyalist olarak tanımlayanların oluşturduğu bir demokrasi bloku var. Bu blokun içinde daha önce siyasi olarak aktif olmayan gençlik grupları, ırksal eşitlik için mücadele eden gruplar, göçmen gruplar bu kez haydut bir yönetim tarzına karşı aktif mücadeleye katıldılar. Jamaikalı bir baba ve Hindistan kökenli bir annenin çocuğu olan Kamala Harris, bu grupların temsilcisi olarak görülen ilk kadın başkan yardımcısı..

Bunun dışında, Trump’ın tarzından hoşnut olmayan bir kısım sağduyu sahibi Cumhuriyetçilerden sözetmek gerekir. Republican Voters Against Trump'ın (RVAT) kurucusu Sarah Longwell“seçmenlerin en çok önemsediği şey olan koronavirüsle bağlantı kuramadığı için” Trump’ın mağlup edildiğini söylüyor. Kalabalıklar işlerini kaybederken, işletmeler kapanırken, insanlar yaşlanan ebeveynlerine sarılmaktan kaçınırken ve çocukları evde eğitim görürken, “Trump'ın yaptığı şey, insanların hayatındaki en baskın şey koronavirüs değilmiş gibi davranmaya karar vermekti” diyor Longwell.

Biden, 2016'da Trump'a başkanlık kazandıran üç eyalet olan Michigan, Wisconsin ve Pennsylvania'yı ters yüz etti. Bunlar yukarıda belirttiğim gibi, demokratlara kızgın eyaletlerdi. Associated Press, Trump’ın eyaletin en sevdiği oğlu merhum Cumhuriyetçi Senatör John McCain ile anlaşmazlığa düştükten sonra Arizona'yı kaybettiğini kaydediyor.

Trump'ın yenilgisi şimdi yaralı bir Cumhuriyetçi parti içinde bir tür iç savaşı tetikleyebilir. Trump'ın büyük oğlu Donald Trump Jr. partiyi "zayıf" kalmakla eleştirdi. Erkek kardeşi Eric Trump da, "omurgasızlıkla" suçladı. Eric attığı Twitter mesajında, “Cumhuriyetçiler nerede! Biraz omurganız olsun. Bu sahtekarlıkla mücadele edin” diye yazdı. Bununla birlikte, 2012 seçimlerinde Cumhuriyetçilerin Obama karşısındaki adayı Utah Senatörü Mitt Romney’e Trumpizmin tasfiye edilmesi çağrısında bulunacak ve partinin otopsi raporundaki tozu silip süpürecek kişi olarak bakılıyor. Romney, azınlık gruplara erişimi artırmak gerektiğini savunup anti-ırkçı eğilim sergilerken Maryland Valisi Larry Hogan’la birlikte Trump'ı demokratik sürece zarar vermekle eleştirdi.  

mö4

Sonuç olarak bu seçimlerin ortaya çıkardığı gerçek şu ki, Amerikan toplumunda ezilen gruplarla, yani ırklar, özellikle Güney Amerikalı göçmenler (ki bunlar en sıradan işleri yapan emekçilerdir ağırlıkla) ve kadınlarla emek hareketi bir rezonans içine girdi. Pandemi nedeniyle işsiz kalan 30 milyonu aşkın insan var. Bütün bu kesimlerin talepleri karşısında Demokrat Biden’ın iktidarı Clinton ve Obama’nın izlediği mali sermaye ile ittifak politikasını sürdüremez. Bölüşüm ilişkilerinde çalışan sınıflardan yana politikalar izlemek zorunda kalacaktır. Başta sosyal güvenlik ve istihdam politikaları alanında. Öte yandan dijitalleşme, üretimin otomatizasyonu, robotikleşme, yapay zekanın insan zihni ve emeğinin yerini almakta oluşu, Amerikan toplumunun ve dolayısıyla kapitalizminin bugüne kadar en önemli istikrar unsuru olagelmiş orta sınıf tabakalarını eritiyor.

Bunun karşısında artık sağ popülizmin bir biçimi olarak Trumpizm diye bir olgu var. Adeta Amerikan toplumu içindeki kötülükleri kristalize eden bu akımın Cumhuriyetçi Parti içinde %90’lık bir desteğe sahip olduğu söyleniyor. Irkçı-milliyetçi, yerelci bir konsepte sahip. Salgını nasıl önemsemiyorsa, çevrenin kirlenmesi ve iklim değişikliğini de umursamıyor.

Bu nedenle, Trumpizm, bir seçimle üstesinden gelinen bir olgu değil, seçimlerin açığa çıkardığı Amerikan toplumundaki yarılmayı artıracak bir olgudur.

Processed with VSCO with c1 preset

Popülizm üzerine kısa not

Trump’ın yenilgisi dünyada yükselen sağ popülizmin yenilgiye uğratılmasında önemli bir gediktir. Başta Erdoğan olmak üzere, Putin, Trump, Bolsonaro, Duterte (Filipinler), Orban (Macaristan), Modi (Hindistan) sağ popülizmin yıldızları.

Laclau’ya göre popülizm, özgül içeriği olan bir rejim ya da ideoloji değil, bir siyasal sınır oluşturma ya da sınır çizme biçimidir. Post-Marksizme kaysa da onun bu tanımı bana doğru geliyor. Dolayısıyla, neoliberalizmin hayatın her alanında yıkım getirdiği, yoksulluğun katmerleşip yaygınlaştığı, eşitsizliğin kat be kat arttığı, kadınlara yönelik şiddetin görülmemiş ölçüde yaygınlaştığı bugünkü dünya koşullarında, popülizm, bir söylemsel strateji ile siyasal sınır çizmektir, -evet. Ama şu kayıtla: bu sınır demokrasiden kopuşu ayırt eden bir sınır, demokrasiye karşı eğilimler üzerinden bir hegemonya oluşturma biçimi olarak kavranmalıdır. Toplumda kutuplaşma, polarizasyon yaratmanın yanı sıra, kurumların, yerleşik ilkelerin, kavramların içini boşaltmak, yasaları çiğneme eğilimi, kuraldışılık, hukuk tanımazlık, keyfilik.

Bir bakıma sağ popülizm için, faşizm için toprağın ekilmesidir diyebiliriz. Bu çerçevede popülizm, çoğu güç etrafında kümelendirilen bir iddialar bütünüdür. Ve bu iddiaların çoğu da yalandır.

Bu noktada, Trump, Erdoğan’ın ve diğerlerinin benzeridir. Kurulu siyasal düzenlere, askeri ve bürokratik vesayete karşı çıkışlarının altında kendi rejimlerini yerleştirmek vardır. Bunu yaparken kendilerini milletin yegane temsilcisi, destekçilerini de milletin kendisi olarak sunarlar. Erdoğan millet derken, şimdi Cumhur ittifakı şemsiyesi altında olanları, Trump da Amerikan halkından kendi destekçilerini kasteder.

*https://www.karaman24.com/guncel/abdyi-sarsan-trump-devrimi-h36477.html

**https://www.commondreams.org/views/2020/10/29/why-noam-chomsky-and-daniel-ellsberg-are-so-adamant-about-imperative-defeating

SiyasiHaber'de yayınlanmıştır

Yazarın Dİğer Yazıları

 1. Faşizm ve İç Savaş
  Faşizm ve İç Savaş
  30 Haziran 2022
  Erdoğan- Bahçeli ikilisinin ya da Cumhur ittifakının ülkede iç savaşı da göze alan bir politika izledikleri bugün daha net görünüyor. Emareler, eğilimler daha belirgin. Elbette ki iç savaş iki karşıt…
 2. Devrimci durum ve Emek Cephesi
  Devrimci siyaset kurulu düzen içinde ‘’daha iyi bir toplum’’ mücadelesi yürütmek değildir. Böyle görüldüğünde mücadele ve siyaset rutin bir prosedüre ya da protestoculuğa indirgenmiş olur. Devrimci siyaset verili olanı daha…
 3. Kurucu Meclis, Halk ittifakı ve HDP
  Bugün bizde 2001’in Arjantin durumu yok; mafyalaşmış faşist bir rejim var. Bu nedenle, böyle bir otokratik rejimin cenderesindeki bir ülkede Kurucu Meclis, sadece bir anayasa yapım yöntemi olamaz. Ülkenin ve…
 4. Mihri Belli’den kalan: Devrimin güncelliği
  ''Geçmişin devrimcilerini, sosyalist eylemcilerini, sadece yaşamlarını devrime adadıkları için değil, örnek mücadeleleri ve harekete düşünsel ve pratik katkıları ile de değerlendirmeli ve anmalıyız. Bu, öncelikle, onların pratiklerini eleştirel süzgeçten geçirerek…
 5. Güzel bir insan, kararlı bir devrimci: Şaban Ormanlar
  Şaban Ormanlar entelektüel birikimi olan, demokrasi ve sosyalizm mücadelesinde özverili katkıları kadar marksist hareketteki teorik tartışmaları da takip eden onurlu, dürüst bir insan ve kararlı bir komünistti. Onu ilkin TRT…
 6. Faşist MHP Kapatılmalıdır!
  Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile iç içe geçtiği, dolayısıyla, hem insanlığa karşı, hem de mafyatik suçların ODAĞI olduğu görünen bir gerçek. Peki, bunlar…
 7. Finale Doğru
  Finale Doğru
  26 Nisan 2021
  Biliyorsunuz iktidarın, içeriği artık ayan beyan olan 2023 hedefi var.. Cumhuriyeti 100. cü yılında ilga edip onun yerine otokratik islamcı bir devletin ilan edilmesi. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ya da tek-adam…
 8. Yeni-Osmanlı Galaksi İmparatorluğu:)
  Kainatın efendisine naçizane teklifimiz şudur ki, Aya gidecek ilk kafile, Hz. Nuh’un kendisine inanmayarak gemiye binmeyen oğlunu ikna etmek için ‘’cep telefonu ile görüştüğünü’’ ortaya koyan İÜ Deniz Bilimleri Fakültesi…
 9. Egemen paradigmanın içindeki ‘Muhalefet’
  Öznel müdahalenin öncelikle yönelmesi gereken hedeflerden biri, bütün hareketlerde, ama özellikle emek hareketinde emekçi demokrasisini (proleter demokrasiyi) örgütlemek yerine kendi grupsal iktidarını örgütleme anlayışıdır. Bunun devrimci Marksizmle bir alakası yoktur.…
 10. Devletin emperyalist siyaseti, faşizm ve Kürt sorunu
  Krizin görüngülerinden biri ABD hegemonyasının çökmekte oluşu. Büyük ihtimalle hegemonya krizi çoklu seçeneklerle uzun süre devam edecek. Bu seçenekler şimdilik Çin, Rusya, Hindistan olarak görünüyor. Bölgesel hegemonya mücadelesi içinde olanlar…
 11. Dayanışma
  Dayanışma
  21 Mayıs 2020
  Sosyalist politika, geleceği bugüne izdüşüren bir yaklaşımla hareket eder. Bir başka deyişle onun temeli, alternatif bir toplumsal ilişki biçimini geliştirmektir. Bu ilişki biçimi, egemen ilişki tarzına karşıt alternatif nüve olarak…
 12. AKP-MHP’li vekiller deyyusların ‘siyasi’ temsilcileri mi?
  Bu iktidara karşı direniş anayasal bir haktır ve meşrudur. Ait olduğu yere, tarihin çöplüğüne gönderilmesi yaşamsal olduğu kadar artık ahlaki bir sorundur. Fezlekesini yazmanın zamanı çoktan geçti bile.. İnfaz yasası koronavirüse…
 13. Cumhuriyeti mi, tasfiyesini mi kutluyorsunuz!
  Zira Cumhuriyetin ilkeleri, başta laik sistem, onun birincil uygulama alanı eğitimin akla ve bilime dayalı temelleri yok edilmiş durumda. Devlet aygıtları islamileştirilmiş, cumhuriyet ordusu, Son Suriye harekatının da gösterdiği gibi,…
 14. Marksist Devrimci olarak Mihri Belli
  16 Ağustos 2011'de aramızdan ayrılan Mihri Belli'yi, devrimci eylemin önde gelen simalarından ve önderlerinden biri olarak anıyoruz.. Aşağıdaki yazı O'nun yoldaşlarından Mehmet Özgen'e ait. Özgen, bu yazıyı Mihri Belli'nin ardından 2012…
 15. Cumhur ittifakı değil Cürüm ittifakı
  Demokrasiye, özgürleşmeye en çok ihtiyacı olanlar, elbetteki emekçi sınıf ve katmanlardır, kadınlardır.. Bu nedenle, Emek ve Kadın Cephesi, anti-faşist mücadelenin, kürt halkının da taleplerini kapsayan demokratik cumhuriyet mücadelesinin itici gücü olarak…
 16. İkili kriz: hem iktidar hem muhalefet
  Ortada giderek gerçekliği su yüzüne çıkmakta olan bir iktisadi kriz olmasına, bunun da diktatörlüğü beka endişesine sürüklemesine ve toplumun her türlü hile ve baskıya rağmen direncini sürdürüyor olmasına karşın, muhalefet…
 17. Diktatörlüğün Sonbaharı
  ‘Ekmek bulamıyorlarsa, pasta yesinler!’ -Bu söz, Marie Antoinette tarafından, Paris'te ekmek kıtlığının doruğa ulaştığı esnada, kocası XVI. Louis ile birlikte kral ve kraliçe olarak Fransız tahtına geçtikleri taç giyme töreninde söylendi.…
 18. Türkiye yol Ayrımında
  Türkiye yol Ayrımında
  2 Mayıs 2018
  Kritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık deneyimlerini kesintiye uğratacak ya da toplum, içine hapsedildiği cendereyi patlatarak özgürlükçü bir paradigmanın ufkuna açılan olanaklı alternatifleri yeşerten…
 19. HDP Kongresi..
  HDP Kongresi..
  11 Şubat 2018
  HDP demokrasi mücadelesinin öncüsü ise, tek karar verici organ da kongrenin kendisi demektir. ‘İstişare’ etmek elbette gereklidir.. Ama istişare veya mutabakat kongrenin iradesinin üzerinde olamaz..   HDP, Türkiyelileşme politikası ile önce…
 20. CHP kurultayı, faşizm ve savaş
  Normalde, diktatörlüğün güç kazanmasına yarayan bu kadar büyük günahlar işlemiş, buna karşın hatalarından ders alarak yeni bir mücadele programı ortaya koymayan bir yönetimin kurultayda değişmesi gerekirdi.. Ancak.. Bu ülkede Cumhuriyeti…
 21. RTE olsa olsa Herkül’üyle henüz karşılaşmayan Cacus olabilir
  Nasıl yani, kürsüde idam edilenlerin mektuplarını okurken gözyaşı dökme sahtekarlığından sonra bu da mı olacaktı, derken kendiliğinden şu kıyaslamayı canlandırıyor zihnim: Ortada, Kürt halkına karşı, tıpkı İsrail’in Filsitinlilere yönelik kullandığı…
 22. Ecevit ve Kılıçdaroğlu
  Ecevit ve Kılıçdaroğlu
  15 Haziran 2017
  Bugün faşizme karşı kararlı duruş sergilemenin yolu HDP ile, tüm solla, demokrasi güçleri ile yan yana gelmekten, birlikte davranmaktan korkmamaktan geçer. Çünkü diktatör esas olarak bu korkudan güç almakta, muhalefeti…
 23. Son darbe
  Son darbe
  17 Nisan 2017
  Adam hırsızlık yaptı, halkın parasını çaldı. ‘ Bu doğru değil’ dedin.. Adam cinayet işliyor cinayet! Hala bu doğru değil diyorsun. Sıra sana gelince ne diyeceksin? Böyle bir totaliter ideolojiye ve onun…
 24. Distopya*: Evet çıkarsa ne olocak?
  ABD emperyalizmi başkan aracılığı ile ülkeyi istediği gibi yönetebilir hale gelecek.. Resimlerde Abdülhamit’in burnu düzeltilecek.. Türklerin atası ilan edilecek. Her eve Yüce Reis’in bağlanabileceği ekranlar konacak.. Reis ‘hadi yatın.. beş çocuk…
 25. Ey Fravun'a iman edenler!
  Ey Fravun'a iman edenler!
  25 Aralık 2016
  Yanıyordu iki asker, bilmedikleri topraklara zoraki gönderilmiş iki halk evladı.. iki er.. İnsanlık yanıyordu.. Bugüne kadar geliştirdiği bütün insani değerlerle birlikte bir kez daha.  Bir kez daha düşmüştü tiranın saltanatı…
 26. Efendisiz-vesayetsiz-demokratik cumhuriyet için Kurucu Meclis
  Tek-adam diktatörlüğü OHAL vasıtasıyla kuruluyor.. OHAL parlamentoyu fiilen ortadan kaldırmıştır. Kurucu Meclis sloganıyla halk kitlelerinin seferberliğine dayalı bir mücadele dışındaki her yol, siyasi islamla uzlaşmak, onun kuracağı faşist devlet düzeninde ‘muhalefet’ olmayı…
 27. 'Uzun Bıçaklar Gecesi' ve İç savaş provası
  Şimdi sokakları zaptetmeye çalışan bu gerici-faşist-cihadcı paramiliter gruplara karşı halkın savunmasını inşa etmek, bu darbe içinden darbe çıkaranlara, iç savaş provası yapanlara direnme hakkını hayata geçirmek yaşamsal bir görevdir. Türkiye…
 28. 14 Haziran 2016
 29. Diktatörlüğe karşı Halk Devrimi
  Çıkış yolu, resterosyonu ve darbeyi reddeden bir halk devrimidir. Halk devrimi derken, Gezi isyanı gibi bir hareketten, Gezi de eksik olanı, Kürt halkının –şimdi yok edilmek istenen- devrimci enerjisiyle kendisini…
 30. 'Devrim ve karşı-devrim'
  ''Öyle görünüyor ki, 1990’larda başlayan yeni genişleme dalgası, 1930 ve 40’lı yıllarla ölçülemeyecek derecede daha pahalı olacaktır. Kapitalizmin yeni bir “yıkıcı uyumu”nun, yeni bir dünya savaşının insanlığın ve doğanın mahfına…
 31. Nuray Mert ve ‘Faydalı salaklık’
  Aydın dediğimiz kişi, araştırmacı ve sorgulayıcı aklıyla, henüz fiilileşmemiş imkanı / varlığı ortaya çıkaran kişidir. Yani muhafazakar demokratlık yaftasının örttüğü kuvve'yi ortaya çıkarandır. Bu yaftaya ihtiyaç kalmadıktan, ‘’sesiz devrim’’ tamamlandıktan, AKP devletle…
 32. 'Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı’
  Brecht, Hitler'in iktidara yürüyüş öyküsü ile gangster Al Capone'un öyküsünü örtüştürür..-- Diktatörler ve gangesterler aslında korkaktırlar. Korkutarak korkularını aşmaya çalışırlar. Psikolojideki yansıtma gibi.. Alman halkı 19.cu yüzyıl ve 20.ci yüzyılın başında…
 33. Bir de kalkmış herkesi 'sağduyulu olmaya davet' ediyor..
  Halkı yeni katliamlara, cinayetlere, entrikalara karşı savunma önlemleri almaksızın, iradesinin tezahür edeceği bir seçim olabilir mi? Gırtlağına kadar suça batmış faşist Erdoğan rejimine karşı Ortak bir direniş hattı oluşturmadan, demokratik…
 34. ’Ağlamak Bazı acılarda yetmez Bazı ölümlere’
  Her karede gülen yüzleriniz.. Büyük insanlık için bir şey yapmanın kıvancı.. Gözlerinizde kardeşlik parıltısı .. Kucaklaşmanın, çitleri yıkmanın coşkusu.. Kobani önlerinde.. Suruç'ta.. Büyük insanlığın barbarlığa karşı savunma hattında.. Yüceliğin alçaklığa…
 35. Kendi tanrısına bile ihanet eden adam..
  Yarın sandığa gittiğinizde .. Bacakları kopan çocuk ve Lisa'nın yüzü aklınızda olsun.. Bir daha koşamıyacak o.. Hüzünle bakacak cıvıl cıvıl koşuşturan arkadaşlarının ardından.. Bir daha çocuk olamıyacak.. Ki o çocuk,…
 36. AKP Faşizmi, ant-faşist cephe, HDP, BHH ve CHP
  AKP FAŞİZMİ: Sermayenin en saldırgan kesiminin iktidarı --AKP’nin 'Kristal Gecesi'--AKP ırkçılığı: 'Farkçı-Irkçılık'--‘’Üst-akıl’’-‘’Taşeron akıl'' ve 'millet aklı'  --AKP’nin çözüm süreci, Sunni İslam federasyonuna tabidir.. Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildiğinden bu yana yeni…
 37. Ya Kobane ya barbarlık!
  TARİH BİZİM SIRTIMIZDAN YAPILDI. ŞİMDİ BİZ YAZACAĞIZ TARİHİ YENİDEN --Çakalların ulumasından korkmıyacağız. Tiranların sokaklara saldığı, sömürüden değil ama kendisinin sömürücü olmayışından nefret eden lümpen ayaktakımıyla yıldıramazlar bizi..  Direniş dediğin, bir…
 38. Gezi İsyanı Türkiye'nin 1905'idir
  Her gerçek devrim, bir şekilde iç- biçimlenişini, yani kendi suretini büyük bir halk hareketi içinde ortaya koyar. Öncülerin ya da öznel iradenin rolü işte bu an’da tayin edicidir.. Tarihin ortaya…
 39. CHP’nin BOP’un resterasyonuyla uyumlu stratejisi
  CHP-MHP’nin birlikte açıkladıkları ve Cemaatin desteklediği Ekmeleddin İhsanoğlu’nun çatı adaylığını hangi bağlamda değerlendirmek gerekiyor? Ulusalcı çevreler itirazlarını laiklik, Atatürk ilkeleri vb çerçevesinde dile getiriyorlar. Bu da onların bölge dinamiklerinden kopuk…
 40. 'Yeni Türkiye' Soma madeninin altında kaldı..
  Erdoğan öyle bir stratejik hataya -Taksim'e sokmama inadına- düştü ki, artık Gezi parkına girildiği günün devrimin başlangıcı olması farz olmuştur. Şimdi bize düşen bunun fikri ve örgütsel hazırlığını yapmak. Esin…
 41. BDP/HDP Cumhurbaşkanlığı seçimi Için ne diyor?
  "KOŞULLU DESTEK" DÜŞÜNÜLEBİLİR BİR ŞEY MİDİR?  --BDP ve HDP, fiilen yolsuzluk-rüşvet-hırsızlık zanlısı olan, bunların ortaya çıkması ve soruşturulmasının önüne türlü engeller çıkaran, kısacası kendisini ve iktidarını aklamayı reddeden, ayrıca savaş…
 42. En uzun gün ve olasılıklar
  Yolsuzluk operasyonları, Suriye üzerine savaş planları, provokasyonlar, sadece hükümet üyelerini değil, ilişkili sermaye gruplarını, sivil-asker bürokrasinin üst tabakasını suç ortağı durumuna düşürmüştür. Tarihte hiç bir devlet yönetimi, 2.dünya savaşının sonrasında…
 43. HDP, CHP'nin oylarını mı bölüyor?
  Henüz belirgin bir stratejiden yoksun olsa bile, sol ve sosyalistler, demokratlar, ilericiler, kısacası Gezinin tüm bileşenleri HDP'ye oy vermelidir. Halkların, ezilenlerin ve sömürülenlerin faşizme direniş blokunu geliştirmek ve yüksetmek için..…
 44. İsyanın adı Berkin-
  İsyanın adı Berkin-
  12 Mart 2014
  "Söz bitti" gerçekten.. Bu söylem neredeyse slogana dönüştü.. Adaletsizlik ve zulüm karşısında öfkemizin kabardığı her defasında, her acımızda tekrarladığımız.. Ve tekrarladıkça unutuşa dönüşen.. Mehmet ÖZGEN Gereğini yapmadıkça unutuşa dönüşür her…
 45. 'Paralel devletler', koku-tutulması ve devrimci kopuş
  ERDOĞAN KLİĞİ ULUSLARARASI SUÇ ÖRGÜTÜ İLAN EDİLEBİLİR --Erdoğan'ın Ömer El Beşir konumuna düşürülmesi ve bu uluslarası kompleks hamleyi bir adım sonra AKP'nin, 28 Şubat sürecinde RefahYol iktidarının yıkılmasını sağlayan DYP'nin…
 46. Devlet ikiye mi bölündü yani?
  Böyle diyenler var. Oysa devlet iktidarı içinde rollerin paylaşım savaşının ikinci raundu bu.. ilki MİT müsteşarı Hakan Fidan'ı hedef alan operasyondu.. Hükümet onu jet hızıyla Meclisten çıkardığı yasayla etkisiz kılmıştı..…
 47. Marksist Devrimci olarak Mihri Belli
  Mihri Belli kimdir? Adı, Türkiye sosyalist hareketinin günışığına çıkıp yeniden kitlesel ölçekte kurulduğu 1960'larda, ortaya attığı Milli Demokratik Devrim stratejisiyle özdeşleşen; düşünceleri, eylemleri, yetenekleri, başarıları ve başaramadıklarıyla sosyalist hareketin içinde ve…
 48. Erdoğan-Barzani ittifakı: 'İslam' kardeşliği
  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Diyarbakır buluşmasında Eroğanın sarfettiği "dağdakilerin inip, cezaevlerinin boşalacağı" cümlesine açıklık getirdi: "Terör bitsin, silahlar teslim edilsin biz de üzerimize düşeni yapalım". Bu, AKP'nin bundan sonra izleyeceği…
 49. Cumhurbaşkanı ve başbakanıyla devletin linç girişimi!!
  Kabul edelim ki, 'sözlü saldırı' var. Ortada konuşan bir "kız" öğrenci var! Cumhurbaşkanı, Başbakan, YÖK başkanı, bakanlar, taraf sendikalar, televizyonda açık oturumlar, proflar. Noluyoruz? Bu nedir? Bu açıkça, bir ya da…
 50. 'Kimyalı' mı 'Kimyasız' mı?
  Ey büyük insanlık! Demokrasi kralları, monarşi kralları, silah ve petrol şirketleri, medya patronları ve onların coğrafyamızdaki "islamcı" hempaları, hocaları, ilahiyatçıları, bilumum kan emici, haydut, soyguncu ve "ırz düşmanları" hep birlikte…
 51. Başka coğrafyanın çocukları: Rojavalı çocuklar
  ROBOSKİ NEREDEYDİ, ROJAVA NEREDE? --'Denize düşen yılana sarılır'dan vazgeçilmelidir. Halkların kardeşliğinin, halkların ortak mücadelesiyle mümkün olduğunu, bunun da Gezi direnişiyle RUH İKİZİ olmaktan geçtiğini anlamak gerekir artık. Uzun zaman önce…
 52. Yanıyor insanlık hâlâ!
  Sivas'ta Madımak'ta yaşananlar, insanlık tarihinde örneğine az raslanan din adına işlenen büyük bir vahşettir. İnsanlığın vicdanı ve ahlaki değerlerini altüst eden bir vahşet. Bu vahşeti basitleştirenler, üzerini örtemeye, unutturmaya ve…
 53. 25 Haziran 2013
 54. Belli ki, geldiğiniz gibi gitmeyeceksiniz!
  BUGÜN YENİ BİR TARİH BAŞLATTINIZ FARKINDA OLMADAN! NO PASARAN DİKTATÖR, NO PASARAN! --Tayyip Sultan'ın, bir iç savaş ordusu olarak kullandığı kolluk kuvvetleri karşısında HALK GÜÇLERİ yenilebilir. Orada olan ANALAR, tanık olabilir,…
 55. 'Bir kaç çapulcu' kim?
  'Bir kaç çapulcu' kim?
  2 Haziran 2013
  Senin bir kaç çapulcu dediğin; İstanbul'da, Ankara'da, İzmir'de, Antalya'da, Çanakkale'de,Türkiyenin heryerinde, Türkiyeliler'in varolduğu bütün dünya kentlerinde senin diktatörlük teşebbüsatına HAYIR diye haykıran yüzbinler mi? Yoksa kefenine cep dikenler mi? On…
 56. İlle de Roboski!!!
  İlle de Roboski!!!
  6 Ocak 2013
  CHP, sorumluları bu kadar ayan beyan ortada olan bir katliam için gensoru mekanizmasını neden işletmez? Başbakan bu kadar açık şekilde suçlu pozisyonundayken neden onu Mecliste ve halkın önünde hesap vermeye…
 57. Cumartesi.. Cumartesi..
  Cumartesi.. Cumartesi..
  25 Kasım 2012
  Bu ülkede ne zaman ki, işkencede, gözaltında, faili meçhul cinayetlerde kaybedilenlerin hesabı sorulmaya başlanır, bu hesabı gören "özel yekili" mahkemeler kurulur: ne zaman ki mecliste Kayıpları Araştırma Komisyonu kurulur, bu…
 58. Ruhu alçalan toplum
  Ruhu alçalan toplum
  29 Ekim 2012
  Bu "manzara" aynı zamanda bu toplumun çıplak bir resmidir, röntgenidir hatta. Bütün insanı değerleri, çare olmak ve bulmak için koşuşturan bir avuç insanda toplasmış ve onların bu toplum bedeninde bir…
 59. Tezkere provokasyonu
  Tezkere provokasyonu
  4 Ekim 2012
  Türkiye sadece bir savaşa değil, Hitler ve Mussolini benzeri tek adam diktatörlüğüne doğru gidiyor. Üstelik bu savaş sadece devletler arasında değil, halklar ve mezhepler arasında bir savaşa dönüşecek. Bu diktatörlüğe…
 60. Alçaklığın dayanılmaz irtifası..
  Patlamaya karşı tepkiyi, daha ilk saatlerde kin ve nefret söylemine dönüştürüp halkın bir kesimine, Kürtler'e karşı yönlendirmek, hem en az bu insanlık suçu kadar halk düşmanlığıdır, hem de saldırının gerçek…
 61. Aygün neden kaçırıldı?
  Aygün neden kaçırıldı?
  13 Ağustos 2012
  Tarihsel gelişme, imkanı genellikle tehlike ve büyük risklerle bir arada verir. Politik öngörü ve liderlik, onu bu tehlike ve riskler içinden çıkarıp realize etmekte kendini gösterir..Kılıçdaroğlu, sorunun gündeme getirilmesi için "iklimin…
 62. Savaş kışkırtıcılığı suçtur!
  TCK'nun 306. Maddesinde 'Türkiye'yi savaş tehlikesiyle karşı karşıya bırakacak şekilde yabancı bir devlete karşı hasmane hareketlerde bulunan' kimselere ‘beş yıldan oniki yıla kadar hapis cezası, "Fiil sonucu savaş meydana gelirse…
 63. CHP Kurultayı ve Devrimci Cumhuriyet
  CHP, ilericilerle, sosyalistlerle, Kürt siyasal hareketiyle; Mehmet Bekaroğlu'nun, İhsan Eliaçık'ın temsil ettiği anti-kapitalist Müslüman hareketiyle, yerel seçimlerden başlayarak güç birliğini gündemine koymalıdır. demokratik, özgürlükçü, laik ve sosyal bir halk cumhuriyeti…
 64. Mızrağın ucundaki 'Islam' ve biyopolitiği
  Erdoğan ve AKP'nin kurduğu düzende "kadının adı yok." Erdoğan'ın, ısrarla kadın yerine anne sözünü kullanması bu bilincin dışavurumudur. Kadının görevi nice erdoğanlara annelik etmektir, o kadar. Hadi gel de anlat..…
 65. 'Ceddin deden, neslin baban..'
  Chicago'dan İstanbul'a dünyanın bütün sokakları NATO'culara karşı birleşiyormuş bugün. Manhattan'da mehteran bandosuyla Türk Günü yürüyüşü yapılıyormuş.."Çokyıldızlı beyler beyi haykırdı ilerle / Bir yaz günü geçtik Manhattan'dan kafilerle." Sanırım kimse, metrix'in…
 66. Post-modern darbeden postmodern faşizme -Faşizm yargılıyor
  Halkın inaçlarını kullanarak onun sırtına binenler, ona takla attıranlar değil; onuruna, değerlerine sahip çıkan, çıkarlarının bilincinde bir halk hareketi ve onun temsilcileri bizzat yargılayan olmadığı sürece, bu tiyatronun yeni sahnelerini…
 67. Post-modern darbeden postmodern faşizme
  Yükselen bütün sınıflar gibi, postmodern/muhafazakar burjuvazi de, eski iktidar blokunu değiştirme ve bunun için gerekli hegemonyayı tesis etme süresince demokrasi söylemlerine ihtiyaç duyar. Egemenliğini garantiledikten sonra bu söylemlere de, onları…
 68. Bu başbakan kimin başbakanı?
  Artık katliamın affına "hayırlı olsun" diyen bir Başbakan var Türkiye'nin başında! Ey Başbakan! Bilesiniz ki, yanmakla tükenmez bu ülkenin güzel evlatları. Bir gider bin geliriz! Bu dava "divan"a kalmayacak! Erdoğan, Sivas…
 69. Devlet iktidarının yeniden paylaşım savaşı
  Böylece Özel yetkili savcıların açtığı ve Özel yetkili Mahkemelerin sürdürdüğü Ergenekon, KCK ve Devrimci Karargah davalarının hukuki meşruiyeti de ortadan kalkmış oluyor. Polis ve yargının, AKP iktidarının bir "siyasi sopası"…
 70. Dersim, CHP ve Faşizm
  Dersim, CHP ve Faşizm
  29 Aralık 2011
  Eğer özür, tüm katliamların arkasındaki politik düşünceyle, yani tekçi-ulus anlayışı ile, zorla asimilasyonla hesaplaşmanın bir ifadesi olarak dile getirilseydi o zaman özür olurdu.. Bugün Ermeni "Soykırım"ini kabul etmeyenlere ceza öngören…
 71. Kürt sorununda 'Osmanlı'da oyun çok'
  Eski düzen, bir tür post-modern "devrim"le çökertilmiştir. 1. Cumhuriyet bitmiştir; yerine "Ilımlı" İslam Cumhuriyeti ikame edilmektedir. Bu "devrim"i tamamlamanın önündeki tek engel, asıl direnç noktası, Ortadoğu'nun en modern hareketi olan…
 72. Adını siz koyun..!
  Adını siz koyun..!
  8 Ekim 2011
  Bu resme iyi bakın.. Dikkatle bakmak gerçekliğin tümünü görmeyi sağlar. Çünkü anlamak ve anlamlandırmak için eksik olan bir şey yok.. Çünkü görüntüyle aranızda hiç bir perde yok.. Yerde yatanların giysileri,…
 73. “Laiklik kesinlikle ateizm değildir” Öylemi?
  Türkiye açısından toplumun yüzde-50'sinin rızasını alan iktidarın, diğer yüzde-50'nin arıza çıkarmamasına yönelik bu söylemi yeni bir "açılım"ın işareti gibi görmek, tek kelimeyle gaflettir, Erdoğan'ın tuzağına düşmektir.   Başbakan Erdoğan'nın Kuzey…

ANALİZ

ANALİZFaşizm ve İç Savaş

Faşizm ve İç SavaşErdoğan- Bahçeli ikilisinin ya da Cumhur ittifakının ülkede iç savaşı da göze…