Covid-19 bahanesiyle ötekileştirilen kadınlar

Gamze Şimşek

8 Nisan 2020
Covid-19 bahanesiyle ötekileştirilen kadınlar

Hangi birini konuşalım, evde şiddete maruz kalınca darp raporu almak için  “ya virüs bulaşırsa” korkusuyla doktora gidemeyen kadınları mı, yoksa  annesine şiddet uygulayan babasını, ”ya virüs bulaşırsa” korkusuyla  vicdanen şikayet edemeyen kız çocuklarını mı, yoksa  “beni şikayet edersen sana koronavirüsü bulaştırırım” diyen eşlerine karşı savunmasız halde olan kadınları mı?

Neden her kriz sonrası mağdur bırakılan kadınları konuşmak zorunda kalıyoruz biz? Covid 19 olarak adlandırılan bu virüs tüm dünyayı etkisi altına almışken, ve en yakın örneği olarak Çin’de aile içi şiddetin 30% oranında arttığını raporlardan okumuşken, üstüne üstlük kadın örgütleri durmaksızın hükümeti alması gereken önlemler konusunda defaatle uyarmışken ve uyarmaya devam ediyorken bu aymazlık neden?

İspanya’da maske 19 kod ile bütün eczanelerle anlaşma yapıldığını, şiddete uğrayan kadınların maske 19 deyince,  eczacının  polisi arayıp olaya müdahil olduğunu, Whats app ağı ile kadına psikolojik destek verildiğini uluslararası basın aracılığıyla duyduk.

Kanada hükümeti 4 gün önce; öncelikli olarak kadın sığınma evlerinin acil taleplerini gidermek ve cinsel istismarla mücadele eden derneklere dağıtılması için Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kanada‘ya 50 milyon dolarlık destek paketi açıkladı.

Avustralya'da da ev içi, aile içi ve cinsel şiddet mağdurları için 92 milyon doları bulan paket açıklandı; Almanya, yeni sığınma evleri açacağını duyurdu.

Fransa hükümeti şiddet mağdurları için otellerde konaklama imkanı sağlayacağını ve alışveriş merkezlerinde 20 destek merkezi kurulduğunu duyurdu.

Peki Türk hükümeti ne yaptı?

Kadın düşmanlığının hükümet aracılığıyla bu kadar ayan beyan yapılmasını izlemek çok yaralayıcı, hayat eve sığar mottosunun tersine işlediği, kadınların en çok evlerinde (2019 yılında öldürülen 474 kadının yüzde 60,91’i evlerinde öldürülmüştür) ve eşleri tarafından öldürüldüğü bir Türkiye gerçeğinde ev içi şiddetin artacağı bu denli ayan beyan ortada iken kadınların görmezden gelinerek ötekileştirilmesini izlemek gerçekten çok yaralayıcı.

Hakimler ve Savcılar Genel Kurulu 30 Mart 2020 tarihi’nde "COVID-19 kapsamında ilave tedbirler açıkladı. Kısaca bu tedbirlere  bazıları için küçük bazıları için ise hayati derecede büyük bir madde eklendi. Düzenlemeye göre "6284 Sayılı Kanun kapsamında verilen tedbir kararlarının yükümlülerin koronavirüs kapsamında sağlığını tehdit etmeyecek şekilde değerlendirilmesi gerekiyor."

Bu maddenin yoruma açık olduğunu vurgulayan Av. Selin Nakıpoğlu, uygulamada kadınların ve çocukların aleyhine olacağı görüşünde. Nakıpoğlu, "Salgın sürecinde şiddet yasasını uygulamasan da olur, uzaklaştırma kararı vermesen daha iyi, diye bile anlaşılabilir. Bunu uygulayıcıların keyfiyetine bırakamazsınız. Bu karar geri alınmalı" diyor.

Ülkedeki  salgın hastalığı bahane ederek eril düzeninizin erkeklerini koruyacaksınız diye, binlerce kadının hayatını görmezden gelemezsiniz. 

Nafaka platformu avukatları bir yandan, kadın örgüt temsilcileri diğer yandan günlerdir seslerini duyurmaya çalışadursunlar, hükümet kadın örgütlerinin çağrılarına karşı hala 3 maymunu oynamaya devam ediyor.

Kadın hak savunucularının talepleri o kadar net, o kadar insani ve uygulanabilir ki.

– Kadına şiddetle mücadele için yetersiz kalan Alo 155 ve Alo 183 hatlarınının yanına sadece kadına şiddetle ilgili talepleri alacak bir hattın açıklanması mesela.

– Bakanlığın mevcut uygulaması KADES programından tüm kadınların haberdar edilebilmeleri için kamu spotları ve toplumsal bilgilendirmelerin yapılması.

– Sığınakların kapasitelerinin yetersizliği nedeniyle, şiddet mağduru kadınların otellerde, ya da devlete ait olan misafirhanelerde konaklatılmaları.

– Kolluk kuvvetlerinin  şiddet olaylarına zamanında ve korona virüs salgını bahanelerine sığınmadan en doğru şekilde ve en kısa zamanda müdahale etmeleri gibi kolaylıkla uygulanabilecek talepler bunlar.

Çok değil 2 gün önce İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün verilerinden toparlanan bilgiye göre, Covid-19 çerçevesinde alınan tedbirler ve "evde kal" çağrısı sonucu kentte hırsızlık, cinayet, gasp, kapkaç, yankesicilik ve dolandırıcılık gibi asayiş suçları %14,5 oranında azaldı.

Buna keza İstanbul'da, 2019 Mart'ta 1804 aile içi şiddet olayı yaşanırken, bu yıl aynı ayda ise olay sayısı 2493'e yükselerek, geçen yıla göre %38,2 artış gösterdi.

Veriler tüm çıplaklığıyla ortadayken, maalesef ki, hükümet yetkilileri tıp oynamakta kararlı.

Hoş, hali hazırdaki infaz yasa tasarısı kanunlaşırsa, bu günleri kastederek onlar iyi günlerimizdi diyeceğiz hep birlikte.  Kadınların suratına asit atarak onları yaralayan saldırganlar salıverilecek çünkü aramıza. Kadınları silahla yaralayanlar, kadınları her ortamda tehdit edenler, aklınıza gelebilecek ne kadar psikopat ruhlu, katil ruhlu, sadist ruhlu insan görünümlüler varsa onlar salıverilecekler. Ve bunlar ülkenin  her yerinde aramızda dolaşacaklar, kah ansızın bir kadını darp edecek, kah bir diğerinin suratına asit atacak, bir diğerini bıçaklayacaklar.

Ceren Özdemir’in katili hapisten kaçarak cinayeti işlediğinde tepki veren tüm insanlar...

Şimdi neredesiniz? Emine Bulut çocuğunun önünde bıçaklandığında günlerce sosyal medyayı felç eden tün insanlar... Şimdi neredesiniz? 

Günlerdir twitterda  #infazyasasıgericekilsin hashtagi ile  tweetler atılmasına rağmen, Corona nedeniyle kuşatılmış halde evlerinde kalmak zorunda olan ve  tek imkanları sosyal medya  aracılığı ile seslerini duyurmaya çalışan kadınların sesine bir tweet ile  dahi olsa destek veremez miydiniz?

AKP Grup Başkan Vekili Cahit Özkan AKP ve MHP gruplarının ortak hazırladığı infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifini TBMM Başkanlığına sunduğunda “Toplum vicdanını yaralayan cinsel suçlar, uyuşturucu madde suçları, kasten adam öldürme, kadına karşı şiddet ve terör suçları, kapsamın dışına çıkarılmıştır.”  beyanında bulunmuştu.

“Türk Ceza Kanunu'nda ‘kadına şiddet suçu’ diye bir suç tarifi veya kategori yok” diyen Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bakırcı, kasten yaralama suçu işleyenlerin de düzenlemeden yararlanacağını hatırlatarak şu uyarıda bulunmuştu:

TCK 86/3’ün a bendi ile TCK 87/1’in e bendinde, kasten yaralama suçu eğer üst soya, alt soya eşe, kardeşe ve gebe kadına karşı işlenmişse verilecek ceza yarı oranında artırılır diyor. Yani bunlar infaz paketinden yararlanamayacak ama bunun dışındaki kasten yaralama suçu kadına ve çocuğa karşı işlenmiş olsa dahi bu suçu işleyenler infaz paketinden yararlanabilecek.

"Ama dünya öyle kurulmuştu ki, gerçeğin ortaya çıkması için çoğu kez öncesinde yalanlarla maskelenmesi gerekiyordu" diyen Jose Saramigo’yu anımsayarak,

Adalet komisyonunda kabul edilmiş olan infaz Yasa Tasarısı’nın bugün, yani 8  Nisan 2020 itibariyle  Genel Kurul’da görüşülecek olduğunu hatırlatıyor ve son sözü Cumhuriyet Halk Partisi’nden Bülent Tezcan’a bırakıyorum:

”Bunun özel af olduğunu herkes biliyor ancak ısrarla ‘af değil infaz düzenlemesi’ deniyor. Bize yutturmaya çalışıyorsunuz." “Siyasi mahpusları affetmeyen, cezaevinde coronadan ölsün, nerede ölürse ölsün diyen bir anlayış, tecavüzcü, çete kuran kim varsa bunları rahatça dışarı çıkarmanın derdinde.”

 

Yazarın Dİğer Yazıları

 1. Kafeslere sığmayan bedenler
  Dürüst olalım, bir gün zayıflarım diye sakladığın o elbisenin içine on yıldır giremiyorsan, ne olur biraz gerçekçi ol ve içine girebileceğin başka bir elbise al da, ruhun da, gardırobunda ferahlasın.…
 2. Savaş, Hafıza ve Toplumsal Cinsiyet
  Dün Sırbistan, Japonya, bugün Rusya ya da yarın herhangi başka bir yer. Ülkeler değişir ama asla değişmeyense eril zihniyetin savaş meydanlarındaki tezahürüdür. Bir bakmışsınız bugün kurban gibi görünen bir ulus,…
 3. Eril Aktörlerin Yitik Kurbanları
  Kadınları namus, ahlak ve sadakat kemerleriyle eve bağlayan Nazilerin erkeklerinin lugatlarında sadakat, sadece birer propaganda aracıymış tabi ki. Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’nin liderlerinden Heinrich Himmler’in sekreteri Hedwig Potthast ile…
 4. Dünya emekçi kadınlar gününde elleri düşünmek
  Hey sen, oradaki… Ne yapıyorsun ellerinle? Tıkış pıkış bindirildikleri arabada Corona önlemlerine uyulmayıp, maske takılmamasına itiraz ettiği ve bu olayı görüntülemeye çalıştığı için gözünün kör olmasına neden olduğun 60 yasındaki…
 5. Metaverse dünyasında kadınlar ve taciz.
  Gece dışarı çıkma, kalabalıklara karışma, onu bunu giyme derken şimdi de sanal âlemde kimliğini gizle. Peki, ama neden? Kadınlar bin yıllardan beri kendilerine reva görülen sessizlik ve toplumun dışında tutulmayla…
 6. Sen Ne Çektin Be Havva
  Sen ne çektin be Havva… Canın çekti bir elma yedin. Sonra Âdem’e de ikram ettin. Âdem de hayır demeyip yedi. Üstüne kovuldun cennetten ama ikramiye sana kaldı, o gün bir…
 7. Başarılı kadınların enselerinde vızıldayan erkekler
  Tamer Karadağlı Türkiyeli izleyiciler tarafından kültürel kodlarımızın bir tezahürü olan taş fırın erkeği tiplemesi ile akıllarda kalmış bir sanatçıdır.  Yaşanan böylesi bir olayda,  taş fırın erkek kimliğinden soyunup sanatçı kimliğine…
 8. Özgürlüğe Pedallayın Kadınlar!
  Sufrajetlerin önemli ismi Susan Anthony: “Bisikleti yönetmeyi başaran bir kadın, hayatı da yönetmeyi başaracaktır” sözü ile kadınların bisiklet mücadelelerine verdiği destek ile güç katmış ve  “Dünyadaki kadınların eşit haklara ulaşması…
 9. Kadın Katillerini Yetiştiren Kim?
  Her gün en az 3 kadının öldürüldüğü, kadın katillerinin korunduğu, kadınların yaşam haklarını savunmak için kuş misali çırpındıkları bir ülkede yukarıdaki sözleri söyleyenin bir kadın olmamasını çok isterdim ama gene…
 10. Kadınların Sahnesi Yeni Başlıyor
  Son zamanlarda tüm dünya kadınlarını da içine alarak belki, ama en çok da kendi ülkemin kadınlarını düşününce görüyorum ki, hep kanlı oyunların başrolünü oynamak biz kadınlara düşüyor. Ve maalesef ki,…
 11. Makbul Analık Sorgusu
  Makbul Analık Sorgusu
  9 Şubat 2021
  Aile yapısının sağlamlığının göstergesi, AKP hükümetinin 2012-2019 yılları arasında %1400 artış göstermiş olan kadın cinayetleri midir? Evlenme oranları azalırken, boşanma sayılarının her geçen gün hızla artış göstermesi midir? Yoksa, aile…
 12. Bir Sonra Katledilecek Kadın Ya Sen İsen?
  Evet, bir sonrakinin sen olma olasılığı çok yüksek, senin olası katilinin de bir kravat, iki pişmanlıkla davasının en kısa sürede kapanması da çok olası. Velev ki, katledilen sen olmasan dahi,…
 13. Taciziniz Batsın
  Taciziniz Batsın
  12 Aralık 2020
  Kadınlar katlediliyor, “acaba ne yaptı da adam onu öldürdü?” diyorlar, kadınlar taciz ediliyorlar, tacizcileri“e sen de böyle elbise giymeseydin“ diyor, kadınlar tacizcilerini açıklıyor. Tacizciler çıkıp özür diliyor, ''e adam özür…
 14. Melek Kobra, Tiyatronun Unutulmuş Kadınlarından
  Eril sistemin eril tarih yazını pek sevmez, yaşadığı dönemde bin bir türlü zorluğa rağmen başarı göstererek tarihe adını yazdırmış kadınları gelecek nesillerle buluşturmayı. İşte Melek de onlardan biri. Hayatının bir…
 15. Bazı Kelebekler Ölümsüzdür; Mirabel Kardeşler
  1981’de Dominik’te toplanan Latin Amerika Kadın Kurultayı’nda Mirabel Kardeşlerin katledildiği gün olan 25 Kasım, Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü olarak kabul edilir. Mirabel kardeşlerin hikâyesi çok kişi tarafından biliniyordur…
 16. Tarla Kuşu
  Tarla Kuşu
  22 Kasım 2020
  Bazıları için bu kadar zor olmasa keşke hayat. Yakılarak, satırlanarak, betona gömülerek, makasla boğazı delinerek, pompalı tüfekle, bıçakla ve bilumum aletlerle katledilerek yaşamları ellerinden alınan ve bugün sadece kadın cinayetleri…
 17. Madımak ve insanlığı yakan zihniyet
  Kurduğunuz sistemlere yakıt olması adına yaktığınız ateşlerle katlettiğiniz canların yaşanmamışlıklarında nefes aldığınız her an, insanlık onurunun ayaklar altına alınmasıdır. Yanık et kokusu burnunuzdan hiç eksik olmasın, lakin yanan insan tarafınızdır...…
 18. Kadınlar ve bekçiler
  Kadınlar ve bekçiler
  7 Haziran 2020
  Tüm toplumu tehdit eden bu oluşum, bilhassa kadınlar açısından çok tehlikeli sonuçlara varabilecek bir kurum haline gelecektir. Toplumsal cinsiyet eşitliğini hedeflemeyen hiçbir uygulama kadınların yararına olmayacaktır. Kentlerin cinsiyetleri vardır ve…
 19. Kesişen Hayatlarımız
  Kesişen Hayatlarımız
  5 Haziran 2020
  Bugünden geçmişe bakınca ne denli acıyor içim bir kadın olarak; Antik Yunan’da vatandaş sayılmayan kadınlar, Roma’da kuluçka makinasından başka işlevi olmayan, yasal işlemleri için vasi tayin edilen kadınlar. Ortaçağ’da  acımasızca…
 20. Zordur ülkemde işçi kadın olmak
  Siz hiç yangından kurtulmak için 8. Kattan atlayan  kadınların yere çarpan  bedenlerinin sesini duydunuz mu? Siz hiç parmağınızı kaptırmamak için makineden elinizi çektiğinizde ücret kesintisine uğradınız mı? Siz hiç, kibrit…
 21. 8 Mart’ın Ardından: Tarih Yazıp Figüran Olmayan Kadınlar
  Birleşik Metal İş Sendikası Kadın Komisyonu'nun 8 Mart feminist gece yürüyüşünün hükümet yetkilileri tarafından engellenmesinin hemen ardından tutum belgesinin açıklaması ve sendika kadın komisyonunun “kadın dayanışması yaşatır, yanınızdayız” pankartı, kadın…
 22. 'Yeter Artık, Kapat Çeneni'
  Kapatıyor gözlerimi ve tüm dünya kadınlarını düşünüyorum.. Sayılar uçuşuyor zihnimde, 407, 440, 474… Cansız bedenleri ile gazetelere manşet olan, kâh sokak ortasında satırla doğranan, kâh saatlerce işkence görüp, vücudu parçalara ayrılan,…
 23. Şiddetin Gölgesinde Dans eden Kadınlar
  Bugün sistemin kapısına gidip “ beni kurtarın” diye yalvaran Ayşe Tuba Arslan, tam 23 kez şikayet dilekçesi veriyorsa bu sisteme ve akabinde sokak ortasında satırla doğranarak öldürülüyorsa sistem çoktan erozyona…
 24. Kadınlar: Ateş hattında Varolmak..
  25 Kasım’da Taksim Meydanında Olmak Neden Bu Kadar Önemli?-- Eril sistem gerek medya, gerek kolluk kuvvetleri, gerek eğitim sistemi ve gerekse üzerinde istediği gibi oynadığı yasalarıyla ülkedeki tüm kadınlara topyekûn savaş…
 25. Tüm çocuklar için biraz umut ve Rabia Naz için de Adalet.
  Dün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramıydı. 23 Nisan, neşe doluyor insan diye başlamak isterdim ama sokaklarda ayakkabı boyayan küçücük çocukların boyalı elleri geliyor aklıma, okul sıralarında olmaları gerekirken…
 26. Diren Sanat, Mutlu Yıllar Türkiye…
  Bu ülkede heykellere tecavüz girişiminde bulunuluyor mesela. Şaka değil bu. Türkiye’nin ilk balerini Meriç Sümen heykeline saldırıda bulunup tecavüz etmeye kalkmadılar mı? Hatırlarsınız, Bursa Cumhuriyet Caddesi’ndeki Kitap Okuyan Kız Heykeli “kızları…
 27. Mağduriyet soslu bir masal: Nafaka
  Siz bugün nafaka konusunda mağduriyetleri gidermek adına düzenleme yapacağız derseniz. O zaman hangi mağduriyet diye sormamız gerekir. Bu kadınlar neden boşanıyorlar bir kere ona bakmak lazım. Bir Varmış, bir yokmuş……
 28. Karma eğitim karmaşası
  Karma eğitim karmaşası
  15 Eylül 2018
  Bazı vatandaşların tercihlerine saygılı olmak adına karma eğitime alternatif olarak Haremlik- Selamlık uygulaması ile eğitimde tercihleri çoğaltıyoruz demenin, kadına şiddeti önlemek adına onları pembe otobüslere tıkmayı bir seçenek olarak sunmaktan…
 29. Adnan hoca basın özgürlüğüne bir darbe daha indirmenin kılıfı oldu
  Hükümet televizyon kanalları üzerinde kurduğu kuşatmayı internet üzerinden yapılacak olan yayınlara da uygulayacak. Halkın muhalif yayınlara ulaşması engellenecek. Bir zamanlar Altın Nesil yetiştirme çabaları vardı, şimdi de Bilal Erdoğan’ın deyimiyle ‘Erdoğan…
 30. 'Eyy' ve 'Ulan', kadına yönelik şiddet ve cinsel istismar
  Kadına yönelik şiddet ve cinsel istismarın artışında “Eyy” ve “Ulan”la başlayan cümlelerin yarattığı iklimin bir ilintisi olabilir mi? Her güne aklımızın sınırlarını zorlayan yeni bir haberle uyanıyoruz. Yürek kaldırmıyor artık. İki…

ANALİZ

ANALİZFaşizm ve İç Savaş

Faşizm ve İç SavaşErdoğan- Bahçeli ikilisinin ya da Cumhur ittifakının ülkede iç savaşı da göze…